Žlutá televize Tesla, sifon a síťovka. V Praze bylo otevřeno nové retro muzeum

Žlutá televize Tesla, sifon a síťovka. V Praze bylo otevřeno nové retro muzeum

Vzpomínáte někdy na dobu svých mladých let? Kde jste bydleli, pracovali, jak jste se oblékali a co vše jste doma měli? Navštivte nově otevřené Retro muzeum Praha v obchodním domě Kotva a připomeňte si dávné časy.

Poslechněte si příběh posluchače rádia, který se stal našim klientem.

Retro muzeum Praha sídlí ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva a představuje design, trendy i běžný život v Československu v 70. a 80. letech minulého století. Návštěvníci uvidí ohromné množství, konkrétně 12 tisíc unikátních předmětů, které muzeum získalo v národní sbírce a dalo jim druhou šanci. Běžně se stává, že se staré věci ztrácejí v propadlišti dějin, přestože o naší historii mnohé vypovídají. Díky Retro muzeu Praha tak zůstal zachován odkaz československého designu a je přiblížena celková charakteristika tehdejší doby.

Na co se návštěvníci mohou těšit?

Na ukázky bydlení, oblékání, stravování a příklady toho, jak se tenkrát trávil volný čas. Muzeum expozici rozdělilo do 15 tematických okruhů. V její hlavní části jsou repliky panelákových bytů. Zajdete si tak do své bývalé kuchyně, která možná také byla oranžová. Uvidíte kuchyňské Tesla spotřebiče a předměty denní potřeby, jako je třeba sifon a síťovka. Navštívíte i kompletně zařízený obývák, kde si můžete posedět na gauči, který měla snad každá rodina, a dívat se na žlutou televizi Tesla, kde poběží reklamy uváděné slavným panem Vajíčkem. Nebo si něco napsat na psacím stroji značky Consul. Veškerý nábytek je samozřejmě od výrobních nábytkářských družstev jako UP Rousínov, Hikor Písek nebo Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí. Toto celé pak doplňuje unikátní sbírka magnetofonů z 80. let, kterou muzeu půjčil jejich vášnivý sběratel Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.

 

Kromě ložnice ve vás určitě vyvolá hezké vzpomínky i dětský pokojík, který je plný mončičáků, céček a stavebnice Merkur. Nebo si můžete zajít do dobové administrativní kanceláře, kde budete mít pocit, že si sekretářka jen odběhla na oběd. V expozici nechybí ani stará známá „

žena za pultem. Exkurz nabízí kromě pracovních plášťů, montérek a zástěr i to nejlepší odívání ze Svitu, Elite či domácí pletené módy. Anebo vás naláká spíš sbírka kostýmů populárních zpěváků? Určitě se v ní najdou všechny holky z naší školky.

 

Instalace vystihuje i typické zájmy a fenomény oné doby, jako byly například modelářství, sběratelství nebo všem známé chataření. Další expozice vysvětluje také fungování disentu či komunistické propagandy. Vstupenky stojí 220 Kč (dospělý), 175 Kč (senioři nad 65 let) a 150 Kč (děti). Koupit si je můžete online nebo přímo na pokladně Retro muzea Praha v OD Kotva.

Skip to content