ABECEDA VZDĚLÁNÍ PRO SENIORY 1. ČÁST

Rádi bychom vás informovali, že naše organizace nově navázala spolupráci s Českou spořitelnou, která pro seniory připravila seriál Abeceda vzdělávání pro seniory. Tento seriál se zaměřuje na edukaci používání mobilních telefonů, využívání aplikací, vyhledávání na internetu, psaní zpráv s přáteli aj. Seriál poběží do srpna a každých 14 dní se senioři mohou těšit na zajímavá vzdělávací videa, která jim usnadní používání mobilního telefonu. Věříme, že naše spolupráce s Českou spořitelnou přinese seniorům rozptýlení v této těžké době a zároveň jsme rádi, že můžeme přinést něco navíc k tísňové péči.

 

,,Každý kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý.‘‘

Henry Ford

Tento vzdělávací seriál začíná videem: Jak si nastavit telefon a následuje druhé důležité video: Jak si nastavit internet. Videa najdete níže. Každých 14 dní se zde budou otevírat další vzdělávací videa. Můžete se tak těšit na aplikaci Záchranka, jak vložit slevové karty do chytrého telefonu apod.

Obsah:

1. díl - Jak si poradit s nastavením telefonu

Anděl Strážný, vzdělávání pro seniory

Podívejte se na 1. díl – Jak si poradit s nastavením moderního telefonu

Jakub naučil babičku a dědu pár triků s mobilním telefonem a velmi rád by to stejné naučil další seniory.

2. díl - Jak si užívat internetu v chytrém telefonu

Anděl Strážný, vzdělávání pro seniory

Podívejte se na 2. díl – Jak si užívat Internet v chytrém telefonu

Díky těmto užitečným videím získáte mnoho úžasných tipů a triků, jak si zlepšit život s pomocí telefonu.

3. díl - Jak si pořídit WhatsApp do telefonu a sdílet zážitky

Anděl Strážný, vzdělávání pro seniory

Jak být v kontaktu s rodinou a přáteli v této nelehké době. To je vedle zdraví, nejčastější přání většiny lidí, protože často nemůžeme být v osobním kontaktu. Spojení mezi lidmi pomáhají zprostředkovat chytrá technická řešení. Jednou z nich je i mobilní aplikace WhatsApp. K němu vám posíláme další díl i se vzdělávacím videem v rámci spolupráce s Českou spořitelnou.

Chcete si chatovat se svými vnoučaty přes WhatsApp?

Žádný problém. Podívejte se na video, dozvíte se nejen, jak si aplikaci stáhnout, ale také, jak ji používat.

4. díl - Jak získat a používat aplikaci Záchranka

Anděl Strážný, vzdělávání pro seniory

Ve videu níže je návod k jedné z nejužitečnějších aplikací, kterou vytvořili čeští vývojáři. Jde o aplikaci Záchranka.  


Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Aplikace Záchranka je ve vašem mobilním telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která vám v nouzi pomohou.

5. díl - Jak využít QR čtečky ve svém telefonu

Anděl Strážný, vzdělávání pro seniory

QR kódy mají poměrně široké spektrum využití. Můžete se s nimi setkat na plakátech, ze kterých se skrze QR kód dostanete rovnou na web organizátora a získáte důležité informace k účasti. V oblasti kultury se čtečky využívají jako vstupenka a pravděpodobně v době stále ještě Covidové, budou QR kódy informací, nebo chcete-li potvrzením vaší negativity, očkování či protilátkách v rámci otázky prevence proti šíření Covidu a díky QR se dostanete, tam kde bude kultura, tak snad se máme na co těšit a vše dopadne dobře.

QR kód je vlastně takový prostředník a je běžnou součástí chytrých telefonů, kterých se týká náš seriál Abecedy vzdělávání seniorů. V dalším díle se dozvíte, kde všude lze kódy využívat.

6. díl - Jak vložit slevové karty do chytrého telefonu - aplikace Stocard

Pokud se podíváte na video k další aplikaci, které se říká Stocard, tak v něm najdete poměrně jednoduchý návod, jak si vkládat slevové kartičky do telefonu a používat je při nákupu. Především se pak jednou pro vždy obejdete bez hledání konkrétní kartičky u kasy. Je to snadné, a navíc to pomáhá při případné ztrátě karet. Telefon si bude vaši kartu pamatovat a kartičky se tak dají i snadno obnovit. Mít všechny karty ve svém telefonu je prima.

7. díl - Jak si nainstalovat aplikaci Můj vlak

Snímek obrazovky 2021 06 24 v 17.36.19 1024x567 1

Pokud rádi cestujete, hodí se mít skvělou Apku MůjVlak od Českých drah. Nemá chybu. Nabízí kompletní aktualizované informace o možnostech cestování vlakem po celé České republice, včetně různých výhod a stylů, například cesta s kolem, kočárkem, na vozíku a další individuální možnosti.

Členství přináší své výhody a načítají se vám slevové body. Ovšem úplnou perličkou je jízdní řád. Ten se dá celý stáhnout do telefonu a díky Aplikaci už nemusíte být na internetu a zjistíte si, kdy vám jede vlak uprostřed lesa na houbách. Vše je v aplikaci udělané tak, aby se řád dal zvětšit, ale ani nezahltí paměť vašeho mobilního telefonu. Aplikace vás upozorní na cílovou stanici a na aktuální výluky a změny ovlivňující vaši cestu. 

8. díl - Jak se nenechat podvést od"šmejda" na telefonu

Stoupají útoky přes telefonáty, různé loudění peněz od starších lidí. Sociální izolace a nepozornost v poslední době hraje významnou roli v útocích na bankovní účty. „Šmejdi“ se z prodejců hrnců změnili na internetové vykrádače rodinných úspor, a to zejména u starších lidí. Netýká se to výhradně nejstarší generace, nicméně právě u té se podvodníkům více daří. 

Chcete se s námi učit a být o krok napřed před podvodníky? Podívejte se na toto video: Jak se nenechat podvést od „šmejda“ na telefonu. 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál.
Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Twitter
Print
Mohlo by vás zajímat:
Skip to content