OCHUTNEJTE TRADICI: JAHODOVÝ OVOCNÝ KOLÁČ PŘEDÁVANÝ PO GENERACE

Sezóna jahod je tady a s ním i touha po něčem svěžím, voňavém a sladkém, co by nás vrátilo do dětských let strávených v kuchyni u babičky. V té kuchyni, kde se mísila vůně rozpálené trouby a čerstvého ovoce, kde se rodily nejen chutné pokrmy, ale i nezapomenutelné příběhy. Příběhy, jež jsou předávány mezi generacemi a jsou plné moudrosti, lásky a rodinných tradic. Jedním z takových příběhů je i ten,  s nímž je spojen recept na jarní ovocný koláč, který ale vůbec není pouze prostým zákuskem, nýbrž nositelem odkazu předků jedné rodiny.

,,Minulý víkend jsem navštívil svou babičku a společně jsme se pustili do pečení ovocného koláče. Babička mi vyprávěla o tom, jak tento koláč pekla s mou maminkou, když byla malá. Bylo krásné sdílet tuto chvíli, naslouchat, povídat si a zároveň se naučit něco, co jsem se doposud ani neodvážil zkoušet – péct”, říká Jan, vnuk naší klientky Anny

A šlo se na to. Janova babička Anna, s úsměvem plným vzpomínek, vzala ze starého kuchařského sešitu recept a během příprav ingrediencí vyprávěla svému vnukovi příběh, který byl s tímto koláčem spojen. Byl nejen o dnech, kdy jej pekla se svou dcerou, ale i o dnech z jejího dětství, kdy se svou maminkou sbírala jahody a rebarboru na jejich malé zahrádce, aby spolu poté v kuchyni vykouzlily ten nejlepší koláč, jaký si jen dokážete představit.

Jak tak Jan poslouchal babiččino vyprávění, uvědomil si, že tahle chvíle není pouze o koláči, ale také o rodinných vzpomínkách, zážitcích a o tradici, která je zde již dlouhá desetiletí a o které do tohoto dne vůbec nevěděl. A tak se Jan díky babiččinu povídání naučil nejen připravit výborný koláč, ale stal se také součástí příběhu, který jednou bude i on vyprávět svým dětem. 

kucharka kolegove Velikonoce LN 2

Jak čas plynul a práce na koláči ubývala, měli k sobě babička a Jan tak nějak blíž. Jakoby najednou pomyslná propast mezi dvěma generací byla pryč. A v té samé chvíli kdy se z postupně vypracovaného těsta, sladkých jahod a kyselé rebarbory tvořilo něco krásného, utvářelo se pouto mezi babičkou Annou a Janem. Pouto hlubší než bylo kdy dříve a pevnější, než bylo před jedním ovocným koláčem.

A teď se spolu pojďme podívat na recept na tento čarovný koláč ať si ho můžete vykouzlit i Vy.

Recept

——————

Ingredience

 

Těsto:

 

250 g hladké mouky

125 g másla (zastudena, na kostičky)

75 g cukru moučka

1 vejce

Špetka soli

 

Náplň:

 

500 g čerstvého ovoce (např. jahody a rebarbora)

2 lžíce krupicového cukru

1 lžička vanilkového extraktu

 

Dokončení:

 

200 ml smetany ke šlehání

1 lžíce moučkového cukru (do šlehačky)

 

Postup

 

Příprava těsta:

 

V míse smíchejte mouku, cukr moučka a špetku soli. Přidejte studené máslo nakrájené na kostičky a zpracujte v těsto. Následně přimíchejte vejce a vypracujte hladké těsto.

Těsto zabalte do potravinové fólie a nechte odpočinout v lednici na 30 minut.

 

Příprava náplně:

 

Ovoce důkladně omyjte, případně očistěte a nakrájejte. V míse smíchejte ovoce s krupicovým cukrem a vanilkovým extraktem.

 

Sestavení koláče:

 

Těsto rozválejte na pomoučněné pracovní ploše a vložte do formy. Vytvořte okraje a na dno rozprostřete náplň.

 

Pečení:

 

Pečte v předehřáté troubě na 180° C asi 25–30 minut, dokud koláč nezíská zlatavou barvu

 

Dokončení:

 

Zatímco se koláč peče, ušlehejte smetanu s moučkovým cukrem do tuhých špiček. Hotový a vychladlý koláč ozdobte šlehačkou a můžete podávat.

Ať už se do pečení koláče pustíte sami nebo se zapojí celá rodina,   vzpomeňte si u toho na náš krátký příběh. Jak jistě tušíte, nebyl pouze   o receptu, ale také o tom, jak se pečení může stát pomocníkem v utužování mezigeneračních vztahů a v předávání vzpomínek a tradic.

,,Když jsme si po té dobře odvedené práci dali společně s babičkou kousek koláče, bylo to jako cestovat časem. Každé další sousto otevíralo dveře k dalšímu příběhu. A současně i k srdci toho druhého.” 

————————

Nenechte si ujít další poklady z kuchařky “Anděl v kuchyni” a zůstaňte s námi v kontaktu. Stačí se přihlásit k odběru našeho čtvrtletníku na naší webové stránce ZDE. Budete tak pravidelně informováni nejen o vynikajících receptech, ale i o příbězích našich klientů a novinkách z naší organizace.

 

Sledujte nás i na Instagramu pro další inspirace a obsah podobného typu!

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál.
Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
LinkedIn
Twitter
Print
Mohlo by vás zajímat:
Skip to content