Vitamin D nás drží na nohou a občas pomohou i andělská křídla

Vitamin D nás drží na nohou a občas pomohou i andělská křídla

Jaro se pomalu vkrádá do našich dní, těch slunečných je stále více a my bychom Vám dnes rádi řekli, jak důležité sluneční paprsky jsou, zvláště pro naše babičky a dědečky.

Jaro se pomalu vkrádá do našich dní, těch slunečných je stále více a my bychom Vám dnes rádi řekli, jak důležité sluneční paprsky jsou, zvláště pro naše babičky a dědečky.  

Slunce je hlavním a nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D, sluneční záření (ultrafialová složka) zahajuje syntézu vitaminu D v lidské kůži. Někdo jej potřebuje více, někdo méně, ale potřebujeme ho všichni, především naši senioři.

Ve vyšším věku mají lidé snížené množství vitaminu D v těle a s tímto úbytkem koreluje i úbytek kognitivních funkcí. Nedostatek vitaminu D také negativně ovlivňuje nálady, kdy při extrémním nedostatku může vzniknout i deprese. Neméně důležitou roli hraje vitamin D i v podpoře našeho správně fungujícího imunitního systému. Na co bychom chtěli ale upozornit ze všeho nejvíce, je, že pokud má člověk ve vyšším věku v těle sníženou hladinu vitaminu D, zvyšuje se u něj riziko pádu či zlomenin a na to navazuje i rostoucí potřeba hospitalizací, disability a mortality. 

Lidé ve vyšším věku ztrácejí svalovou hmotu (sarkopenie) a velmi často se u nich projevuje i osteoporóza, přičemž společným pojítkem úbytku svalové hmoty a řídnutí kostí je právě i dlouhodobý nedostatek vitaminu D. Lidé tak mohou ztrácet na váze (pokles svalové hmoty), snižuje se jejich výkonnost i celá fyzická aktivita a to vše může u starší populace vést ke zvýšenému riziku pádů.

Rádi bychom tedy apelovali na to, abyste vitamin D, pokud ne jinak, doplňovali pravidelnými procházkami na čerstvém vzduchu a slunečním světle. Budete tak předcházet nejen pádům, ale podpoříte i obnovu či zachování stávající svalové hmoty, ocení to i Váš imunitní systém a v neposlední řadě budete mít prostě a jednoduše dobrou náladu. A psychika, jak už všichni dobře víme, je mocná čarodějka.

A kdyby na Vás přece jenom i v jarních dnech přišel nějaký splín, chtěli byste si popovídat anebo jste si nebyli jistí a o samotě se necítili v bezpečí, můžete si na pomoc zavolat Anděla Strážného.

Poskytnout Vám můžeme nepřetržitý dohled se zařízením tísňové péče TIPEC, které v sobě má zabudovanou automatickou detekci pádu a díky němuž Vám vždy bezodkladně zprostředkujeme pomoc. 

Na naší Povídavé lince si s dispečerkami můžete zahrát různé kvízy, zasmát se i požádat o radu. Součástí naší služby je i připomínání léků, kontrola režimu (např. pitného) či kontrola zdravotního stavu.

Je toho mnoho, co pro Vás může Anděl Strážný udělat. Těšíme se třeba právě i na Vás. Nebojte se požádat nás o pomoc na bezplatné NONSTOP lince 800 603 030. Ve dvou se to přece vždy táhne lépe. 

Skip to content