Klienti Anděla Strážného mohou prostřednictvím našeho monitorovacího zařízení komunikovat s pracovníky pultu tísňové péče také na takzvané Povídavé lince vždy v pracovní dny.

Smyslem Povídavé linky je

přispět ke kvalitnímu a důstojnému životu bez pocitu osamění, obav a strachu. Zvláště v současné nelehké době je Povídavá linka velmi využívanou doplňkovou službou tísňové péče.

Využívají ji osamělí senioři, ale i ti, kteří žijí obklopeni svou rodinou. Mnoho z nich nechce svou rodinu zatěžovat svými obavami a trápením, ale potřebují je s někým sdílet. Naši vyškolení pracovníci v sociálních službách jim věnují pozornost, kterou potřebují, klienti se s nimi dělí o své pocity, obavy, radosti, stesky i strachy nebo si jen tak popovídají. Témata hovorů bývají různá a řídí se přáním a zájmem klienta. Řada klientů velmi ráda využívá také různé kvízy a procvičování paměti.

Díky Povídavé lince se u klientů zlepšují verbální schopnosti, snižuje se pocit vyloučení a osamocení. V neposlední řadě pravidelný sociální kontakt upevňuje a dodává klientům pocit jistoty a bezpečí v běžném životě a má vliv na dobrý psychický stav.


POHLEDEM PRACOVNICE POVÍDAVÉ LINKY

Dle mého názoru je Povídavka pro seniory velkým přínosem, posouvá jednotlivé klienty v jejich dovednostech, je pro ně často i zdrojem zábavy a v současné době hlavně mírní jejich úzkostné stavy z onemocnění a osamění. Ráda jsem jim oporou, poradím a vysvětlím, co potřebují. I pro mne jsou naši klienti přínosem. Vypráví mi příběhy z dob, které jsem nezažila, každý z nich je jedinečný se svým životním příběhem, každý z nich udělal ve svém životě kus práce a zaslouží si naši úctu a péči. Naši klienti mají širokou škálu zájmů, měli zajímavá zaměstnání a díky nim mají i spoustu zkušeností a zážitků. A rádi si o nich povídají. A i když je pro mě tato práce náročná na přípravu, velmi mě obohacuje .

Naším cílem je pomáhat seniorům a osobám se zdravotním postižením tak, aby mohli co nejdéle zůstat v bezpečí a pohodlí domova. Zázemí našich klientů je různé. Někteří jsou zcela sami, někteří přežili své děti, spolužáky, přátele, jiní rodinu mají, ale i přesto se cítí osamělí.

Většinu klientů trápí neduhy stáří, někteří z nich prodělali těžké onemocnění nebo s ním stále bojují a potřebují své starosti s někým sdílet.