V případě zhoršení zdravotního stavu, strachu ze samoty, či při úzkostných a depresivních pocitech jsme tu pro Vás. Zavoláme Vaší babičce, dědečkovi, mamince nebo tatínkovi.

Aktivizace klientů Anděla Strážného

Za finanční podpory Nadačního fondu Komerční banky a. s. - Jistota se nám podařilo v loňské roce podpořit sociálně terapeutickou činnost a to formou zřízení aktivizační linky, tzv ,,povídací linky". Dále zintenzivnění práce s klienty v terénu - doma nebo v okolí domova, kde je klientovi příjemně a to za finanční podpory sociálního bankovnictví České spořitelny a. s.

Povídavá linka je v provozu vždy v pracovní dny.

Je dopňková služba k naší tísňové péči. V plánovaném čase zavoláme Vaší babičce, dědečkovi, mamince nebo tatínkovi na monitorovací zařízení. Ti si mohou jen tak popovídat, sdělit co je trápí nebo naopak z čeho mají radost. Také si mohou procvičit paměť, což řada klientů velmi ráda využívá. Témata hovorů a kvízů bývají různá, dle přání a zájmů klienta. Díky této lince se u klientů zlepšují verbální schopnosti, snižuje se pocit vyloučení a osamocení a v neposlední řadě pravidelný sociální kontakt. Upevňuje a dodává klientům pocit jistoty a bezpečí v běžném životě.

Služba je provozována za pomoci našeho monitorovacího zařízení TIPEC, pomocí, kterého je klient spojen handsfree s naším pracovníkem na pultu tísňové péče. Více o cenách v sekci CENÍK.

Smyslem povídavé linky je

přispět k důstojnému životu bez pocitu osamění. Většina klientů je velmi skromná a někdy ani jejich rodiny netuší, co vše je trápí, protože nechtějí být na obtíž. Rozhovor s aktivizační pracovnicí mnohdy pro seniora znamená velmi mnoho, mohou se s pracovnicí podělit o své pocity, radosti i bolesti. Prostřednictvím různých aktivit si rozvíjí znalosti a další kognitivní funkce (trénování paměti).

Cílem naší povídavé linky je

pomáhat seniorům a osobám se zdravotním postižením tak, aby mohli co nejdéle zůstávat v bezpečí a pohodlí domova. Zázemí našich klientů je různé. Někteří jsou zcela sami, někteří přežili své děti, spolužáky, přátele, jiní rodinu mají, ale i přes to se cítí osamělí. Většinu klientů trápí neduhy stáří, někteří z nich prodělali těžké onemocnění nebo s ním stále bojují a potřebují své starosti s někým sdílet.

POHLEDEM AKTIVIZAČNÍ PRACOVNICE

Dle mého názoru je aktivizace pro seniory velkým přínosem, posouvá jednotlivé klienty v jejich dovednostech, mírní jejich úzkostné stavy z osamění, je pro ně často i zdrojem zábavy. I pro mne, aktivizační pracovnici, jsou naši klienti přínosem, vypráví mi příběhy z dob, které jsem nezažila, každý z nich je jedinečný se svým životním příběhem, každý z nich udělal ve svém životě kus práce a zaslouží si naší úctu a péči. Naši klienti mají širokou škálu zájmů, měli zajímavá zaměstnání a díky nim mají i spoustu zkušeností a zážitků. A rádi si o nich povídají. A i když je pro mě tato práce náročná na přípravu, velmi mě obohacuje.

Ohlas ze strany klientů je ohromný a linka byla po 6 měsících provozu naprosto vytížená.