Projekt Seniorská obálka již úspěšně rozjeli i v Libereckém kraji. 

Projekt Seniorská obálka, nebo chcete-li I.C.E. karta, vznikl při Projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Obálku v Libereckém kraji představila Krajská koordinátorka pro Liberecký kraj Pavla Řechtáčková. Záštitu nad ní pak převzal náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Pavel Svoboda a složky Integrovaného záchranného systému (Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, Policie ČR Libereckého kraje a Český červený kříž v Jablonci nad Nisou). Postupně se k Seniorské obálce přidávají města a obce Libereckého kraje, které obálku budou distribuovat sami na základě podepsaného Oznámení o spolupráci mezi městem či obcí a MPSV.

V současné době je k dispozici také verze pro sluchově a zrakově znevýhodněné osoby.

Další informace ohledně Seniorské obálky:

  • Unie neslyšících Brno připravila verzi Seniorské obálky, která je určená pro zrakově a sluchově znevýhodněné osoby. Jednak je dostupná v Braillově písmu na recepci Unie neslyšících Brno, z.s., Palackého tř. 114, Brno. Výukový film k této seniorské obálce podpořený z prostředků Jihomoravského kraje můžete zhlédnout na kanálu YouTube zde.
  • Nebo zde: https://www.unieneslysicichbrno.cz/seniorska-obalka-pro-zrakove-a-sluchove-postizene/t1168

Anděl Strážný se také  zapojil do projektu Seniorská obálka.

Seniorská obálka tak může záchranářům výrazně pomoci při zákroku, a seniorům nebo zdravotně postiženým, kteří jí mají doma, mohou informace v ní zachránit život.

Pro koho je Seniorská obálka určená :

I.C.E. kartu (Seniorskou obálku) využije zejména zdravotně postižený, nebo osaměle žijící senior. Znamená výrazné zjednodušení práce záchranářů, kteří mají při přečtení kompletních informací, umístěných na předem známém místě v bytě pacienta, kompletní přehled o jeho aktuálním zdravotním stavu, alergiích či aktuálně užívaných lécích a tak může dojít k rychlejší záchraně jeho života. Nechybí ani kontaktní informace na nejbližší příbuzné. Po vyplnění stačí kartu viditelně umístit do průhledných desek na dveře lednice, nebo vnitřní stranu vchodových dveří do domu, nebo bytu.

V případě, že se senior nebo handicapovaný ocitne v kritické situaci, například po úrazu zůstane ležet v bezvědomí sám doma a hasiči nebo strážníci musejí pro vstup záchranářů vylomit dveře, aby se k němu dostali, najdou důležité informace o jeho zdravotním stavu na této kartě. Z ní se hned dozvědí, jaké léky bere a tak určit nejlepší způsob zdravotní pomoci.