AKTIVIZAČNÍ LINKA - povídavá linka

Aktivizace klientů Anděla Strážného

Za finanční podpory Nadačního fondu Komerční banky a. s. - Jistota se nám podařilo v loňské roce podpořit sociálně terapeutickou činnost a to formou zřízení aktivizační linky, tzv ,,povídací linky".

Dále zintenzivnění práce s klienty v terénu - doma nebo v okolí domova, kde je klientovi příjemně a to za finanční podpory sociálního bankovnictví České spořitelny a. s.

Ohlas ze strany klientů je ohromný a linka byla po 6 měsících provozu naprosto vytížená.

Aktivizační linka je v provozu vždy v pracovní dny.

Aktivizační - povídavá linka je v provozu od 17.9.2018. Klienti si mohou jen tak popovídat, sdělit co je trápí nebo naopak z čeho mají radost. Také si mohou procvičit paměť, což řada klientů velmi ráda využívá. Témata hovorů a kvízů bývají různá, dle přání a zájmů klienta. Díky této lince se u klientů zlepšují verbální schopnosti, snižuje se pocit vyloučení a osamocení a v neposlední řadě pravidelný sociální kontakt upevňuje a dodává klientům pocit jistoty a bezpečí v běžném životě.

„Laskavá slova mohou být krátká a může být snadné je vyslovit, ale jejich ozvěny jsou nekonečné.“ Matka Tereza

Cílem naší služby je

pomáhat seniorům a osobám se zdravotním postižením tak, aby mohli co nejdéle zůstávat v bezpečí a pohodlí domova. Zázemí našich klientů je různé. Někteří jsou zcela sami, někteří přežili své děti, spolužáky, přátele, jiní rodinu mají, ale i přes to se cítí osamělí. Většinu klientů trápí neduhy stáří, někteří z nich prodělali těžké onemocnění nebo s ním stále bojují a potřebují své starosti s někým sdílet.

Smyslem aktivizace je

přispět k důstojnému životu bez pocitu osamění. Většina klientů je velmi skromná a někdy ani jejich rodiny netuší, co vše je trápí, protože nechtějí být na obtíž. Rozhovor s aktivizační pracovnicí mnohdy pro seniora znamená velmi mnoho, mohou se s pracovnicí podělit o své pocity, radosti i bolesti. Prostřednictvím různých aktivit si rozvíjí znalosti a další kognitivní funkce (trénování paměti).

Příběhy našich klientů

Klient z Hradce Králové - 83 let, měl strach z operace očí, ale díky psychické podpoře v rámci povídavé linky, operaci neodmítl a dnes je rád, že opět dobře vidí.

Klientka z Hrádku nad Nisou - 64 let, klientka je po mozkové příhodě a stále se zlepšuje ve výslovnosti slov a učí se nová slova.

POHLEDEM AKTIVIZAČNÍ PRACOVNICE

Dle mého názoru je aktivizace pro seniory velkým přínosem, posouvá jednotlivé klienty
v jejich dovednostech, mírní jejich úzkostné stavy z osamění, je pro ně často i zdrojem zábavy.
I pro mne, aktivizační pracovnici, jsou naši klienti přínosem, vypráví mi příběhy z dob, které
jsem nezažila, každý z nich je jedinečný se svým životním příběhem, každý z nich udělal ve
svém životě kus práce a zaslouží si naší úctu a péči. Naši klienti mají širokou škálu zájmů,
měli zajímavá zaměstnání a díky nim mají i spoustu zkušeností a zážitků. A rádi si o nich
povídají.A i když je pro mě tato práce náročná na přípravu, velmi mě obohacuje.

Děkujeme za finanční podporu Nadaci JISTOTA od Komerční banky.