Jak hovořit se seniory o tom, že téměř za dveřmi zuří válečný konflikt?
Nemáme zaručený recept, ale možná Vám některé rady pomohou:
🔸Přiměřenost informací a vyhodnocování původu zpráv. Je důležité dívat se na to, odkud senioři informace berou a jak na ně působí. Strach i úzkost jsou normální.
🔸Nezlehčovat emoce, naslouchat, neznevažovat obavy a úzkosti. Mnoho seniorů má s tématem i vlastní osobní zkušenost.
🔸Válka je náročné téma, proto je nutné omezit diskuze. Případně si může senior domluvit, kdo ho bude informovat a komu věří.
🔸Proti strachu je účinná pomoc a aktivní zapojení. Ptát se seniora, co mu udělá radost.
🔸Zařadit do denního režimu zklidňující aktivity. Procházky, příroda, rodina, kulturní aktivity, cokoli, co přináší radost a harmonii.
🔸Šetřit své síly. Nepouštět se do věcí, které zneklidňují a stresují. Být k sobě navzájem laskaví a nedávat si náročné cíle.
🔸Zařaďte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, meditujte se seniory, cvičte jógu a relaxujte
🔸Důležitá je podpora rodiny, přátel a dalších lidí, kteří nemluví jen o stresových tématech. Posilujte pocit bezpečí, že se na Vás mohou senioři spolehnout.
🔸V případě velkých obav, může senior promyslet krizový plán a scénář. Pak případně vše potřebné zkusit zajistit, aby mohl celou věc v mysli odložit.
🔸Nelžete a nezatajujte fakta. Soustřeďte se i na pozitivní momenty, např. povzbudivé příběhy nebo příklady pomoci.
🔸Zapojte seniora do pomoci někomu jinému. Skutečnost, že může někomu pomoci pomáhá seniorovi cítit se potřebným a užitečným.
🔸Buďte trpělivý a nevybíjejte si negativní pocity na jiných. Naslouchejte i při opakování toho samého sdělení, podporujte pozitivní emoční rozpoložení a uklidněte seniory.
Pro všechny je velmi důležité vědět, že někoho dalšího zajímá, jak se doopravdy cítí. Nebuďme tedy k sobě lhostejní a pomozme si navzájem. Anděl Strážný Vám přeje všechno jen to nejlepší.
Přejeme Vám hodně sil a klidných dnů.