Duševní opora v čase válečné krize

Duševní opora v čase válečné krize

Pro všechny je velmi důležité vědět, že někoho dalšího zajímá, jak se doopravdy cítí. Nebuďme tedy k sobě lhostejní a pomozme si navzájem.

Jak hovořit se seniory o tom, že téměř za dveřmi zuří válečný konflikt?

Nemáme zaručený recept, ale možná Vám některé rady pomohou:

🔸Přiměřenost informací a vyhodnocování původu zpráv. Je důležité dívat se na to, odkud senioři informace berou a jak na ně působí. Strach i úzkost jsou normální.

🔸Nezlehčovat emoce, naslouchat, neznevažovat obavy a úzkosti. Mnoho seniorů má s tématem i vlastní osobní zkušenost.

🔸Válka je náročné téma, proto je nutné omezit diskuze. Případně si může senior domluvit, kdo ho bude informovat a komu věří.

🔸Proti strachu je účinná pomoc a aktivní zapojení. Ptát se seniora, co mu udělá radost.

🔸Zařadit do denního režimu zklidňující aktivity. Procházky, příroda, rodina, kulturní aktivity, cokoli, co přináší radost a harmonii.

🔸Šetřit své síly. Nepouštět se do věcí, které zneklidňují a stresují. Být k sobě navzájem laskaví a nedávat si náročné cíle.

🔸Zařaďte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, meditujte se seniory, cvičte jógu a relaxujte

🔸Důležitá je podpora rodiny, přátel a dalších lidí, kteří nemluví jen o stresových tématech. Posilujte pocit bezpečí, že se na Vás mohou senioři spolehnout.

🔸V případě velkých obav, může senior promyslet krizový plán a scénář. Pak případně vše potřebné zkusit zajistit, aby mohl celou věc v mysli odložit.

🔸Nelžete a nezatajujte fakta. Soustřeďte se i na pozitivní momenty, např. povzbudivé příběhy nebo příklady pomoci.

🔸Zapojte seniora do pomoci někomu jinému. Skutečnost, že může někomu pomoci pomáhá seniorovi cítit se potřebným a užitečným.

🔸Buďte trpělivý a nevybíjejte si negativní pocity na jiných. Naslouchejte i při opakování toho samého sdělení, podporujte pozitivní emoční rozpoložení a uklidněte seniory.

Pro všechny je velmi důležité vědět, že někoho dalšího zajímá, jak se doopravdy cítí. Nebuďme tedy k sobě lhostejní a pomozme si navzájem. Anděl Strážný Vám přeje všechno jen to nejlepší.

Přejeme Vám hodně sil a klidných dnů.

Skip to content