Chůze je ideální sport pro všechny

Chůze je ideální sport pro všechny

Sporty ve vyšším věku jsou už obtížnější či nemožné, ale co pro zdraví funguje nejlépe, je obyčejná chůze.

Sporty ve vyšším věku jsou už obtížnější či nemožné, ale co pro zdraví funguje nejlépe, je obyčejná chůze. Občas si někteří senioři říkají: „Už jsem se v životě napracoval, nasportoval a nachodil dost a teď chci hlavně odpočívat.“ Jenže stále platí, že tělo, které se moc nehýbe, rychleji chátrá. Pokud Vám nohy ještě slouží, snažte se chodit co nejvíce. Každý krok se počítá a Vašemu zdraví pomáhá, pravidelná chůze dokáže s tělem udělat zázraky.

Chůze udržuje nohy fit. Už lidem ve středním věku nohy tuhnou, natož v seniorním věku dokážou potrápit hodně. Díky chůzi, která může být i pomalá, si podpoříte krevní oběh v nohách a tím si zabráníte tuhnutí kloubů a svalů.

Chůze prospívá Vašemu srdci. Pravidelná chůze je skvělé kardio cvičení. Znormalizuje se Vám krevní tlak i hladina cholesterolu a uvolní se cévy. Tím se sníží riziko srdečních nemocí a mozkové mrtvice. Některé vědecké studie dokonce uvádí, že pravidelná půlhodinová procházka snižuje riziko až o 18 %.

Chůze Vám pomáhá zhubnout. Během ní spalujete kalorie a díky tomu hubnete. Výsledky se odvíjí od tempa Vaší chůze, délce trasy a jejím terénu a ovlivňuje je také Vaše současná tělesná hmotnost. Pokud strávíte chůzí alespoň hodinu denně, snížíte riziko obezity až o 50 %. Zároveň posílíte i svaly na nohou a na břichu.

Chůze Vás nadopuje vitamínem D. Jde o vitamín, který je důležitý pro imunitní systém a zdraví Vašich kostí. Příjemný pohyb venku za slunečného počasí Vás vitamínem zásobí na delší dobu.

A co je také důležité, chůze Vám zlepší náladu i spánek. Při pravidelné chůzi dochází k uvolňování endorfinů v mozku. Endorfin bývá nazýván hormonem štěstí. Zásobuje nás dobrou náladou až euforií po delším výletě. Člověk se cítí uvolněný a má dobrou náladu. A kvalita spánku je také lepší.

Skip to content